Genç Kadınlar Özgürlüğe Koşuyor

Geçtiğimiz günlerde Üniversite Kadın Meclisleri “Asla Yalnız Yürümeyeceğiz Üniversiteleri Özgürleştireceğiz” başlıklı bir açıklama yayınladı. Açıklamada gençlerin yaşadıkları sorunlara karşı tek tek hedeflerinden bahsetti. Genç kadınları mücadeleye davet etti. Peki genç kadınların, gençlik mücadelesinde ve kadın hareketindeki önemi ne? Mücadelede buluşmak neden önemli? Bu soruları bu yazımızda cevaplayacağız.

Gençliğin Sorunları

Türkiye, eşitsizliğe uğrayan birçok toplumsal kesimi içinde barındırıyor. Kadınlar, emekçiler, LGBTİQ+’lar, ezilen halklar, gençler… Hep geleceği var edecekleri söylenen, gelmiş geçmiş bütün yönetimlerin onlara seslenişte bulunduğu gençler çok yönlü sorunlarla boğuşuyor. Gençler temel hakları olan eğitime parasız ulaşamıyorlar. Eğitim sistemi nitelikli ve bilimsel bir eğitimden çok uzak. Özgürce yaşayamıyorlar, özgürce tartışamıyorlar. Fikirlerine yakın oldukları kolektiflere katılmaları baskılarla, tehditlerle engelleniyor. Paralı yurtlara, kötü yemeklere mahkûm edilmeye çalışıyorlar. Kayyımlarla, kısıtlamalarla anti-demokratik üniversitelerde okuyorlar. Koca bir genç işsizlik sorunuyla ve geleceksizliğin kabusuyla yaşıyorlar. Bunca sorunu arka arkaya sıralayınca boğuluyor gibi olabiliriz. Bu yüzden gençleri boğazlarına kadar soruna batıranları göndereceğiz. Hedeflerimizi hayata geçireceğiz.

Bugün Türkiye’de geldiğimiz aşamada siyasi iktidar üniversitelerde YÖK ve kayyım rektörler üzerinden baskı politikalarını arttırdı. Üniversiteler artık özgürce gençlerin kendi fikirlerini ifade edebilecekleri, tartışabilecekleri yapılar olmaktan çok uzaklar. YÖK’ün kurulması yeni olmasa da siyasi iktidar günümüzde üniversiteler ile özel olarak uğraşmakta. Genç kuşakların yeni ve bilimsel fikirlerle buluşmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Örgütlü bir gençlik olmasın diye en temel haklarımızı bile gasp ediyorlar. Genç kadınlar da üniversitelerin öznesi olarak bu baskı ortamında katmanlı eşitsizliklerle karşılaşıyorlar. Çift yönlü eşitsizliğe, çift yönlü aynı zamanda bütünleştirici mücadele gerekir.

Kadın Hareketinin ve Gençlik Mücadelesinin Öznesi: Genç Kadınlar

Genç kadınlar, kadın oldukları için yaşadıkları eşitsizlikten dolayı kadın hareketinin özneleridir. Hatta Türkiye’de ve dünyada kadın hareketinin önemli bir parçasını oluşturuyorlar. Bunun nedeni genç kadınların daha fazla özgürlük ve eşitlik arayışında oluşu. Genç kuşaklar yıkılmaz denilen fikirleri, üzerlerinde kurulmaya çalışılan otoriteyi sorguluyorlar. Aileden devlete, genç kadınların üzerlerinde kurulmaya çalışılan bir baskı var. Üniversite için ailelerinin yaşadıkları şehirlerde kalmaları isteniyor, toplumsal cinsiyet rollerine uygun davranmaları gerektiği anlatılıyor. Bu rolleri sorgulayan ve reddeden genç kadınlar ise “ahlaksız” ilan ediliyor. Tüm bu yaftalamalara karşı genç kadınlar özgürlük ve eşitlik hedefinden vazgeçmiyor. Kendini fikirsel açıdan yakın hissettiği kadın örgütüne katılıyor, o kolektife aklını ve emeğini veriyor. Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri içinde mücadele eden, kolektifi genişletmek için didinen genç kadınları görebilirsiniz. Bu açıdan kadın kurtuluş mücadelesinin büyük sorumluluğunu omuzlarına almış genç kadınlar, eşitlikten ve özgürlükten vazgeçmeyecekler.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin genç kadınların yaşamındaki etkisi; baskıcı, kısıtlayıcı ve modernlikten uzak. Bunun yanında genç kadınları gençliğin çok yönlü sorunları da etkiliyor. Bu yüzden genç kadınlar kadın hareketinin olduğu kadar gençlik mücadelesinin de özneleridir. Erkek egemenliğini yıkmak hedeflendiği gibi gençliğin yaşadığı eşitsizliklerin hepsini de ortadan kaldırmayı hedeflemek gerekiyor. Bu açıdan genç kadınların ortak mücadelesi ön açıcı ve yol gösterici olacaktır.

Bugün kara bulutlar gökyüzünde, üzerimize sağanak yağmur yağıyor. Şimşekler çakıyor, gök gürlüyor. Umutsuzluğa kapılmayalım. Yağmurdan sonra güneşi açtırmak, gökkuşağının çıkmasını sağlamak bizim elimizde. Birgün kara bulutlar bir daha oluşmasın, güneş tüm dünyayı aydınlatsın diye sen de özgürlük mücadelemize katıl. Ve güneş masmavi gökyüzünde yerini aldığında özgürlüğün suyunu hep birlikte kana kana içelim.