Günay Özyıldız'a Adalet

İzmir’in Karabağlar ilçesinde trans kadın Günay Özyıldız, yaşadığı apartmanın girişinde, ensesinden bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Cinayetin ardından LGBTİQ+ Meclisleri İstanbul sokaklarında “Günay Özyıldız için adalet”, “Trans cinayetlerini durduracağız, Eşit ve özgür yaşayacağız”, “LGBTİQ+’lar asla yalnız yürümeyecek” şeklinde yazılamalar yaptı.

Artan nefret söylemelerinin ardından gerçekleşen cinayete ilişkin açıklama yapan LGBTİQ+ Meclisleri şunları belirtti: “İzmir’de trans kadın arkadaşımız Günay Özyıldız evinin önünde bıçaklanarak öldürüldü. Derhal etkin bir soruşturma yürütülerek fail bulunup yargılanmalıdır. LGBTİQ+’lara yönelik saldırıların üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Eşit ve özgür yaşayacağız! Öldürülen trans bir kadın diye ‘ahlakınızı’ bahane edip indirim uygulamayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Olayın takipçisiyiz. Trans cinayetlerini durduracağız.”

Cinayetle ilgili 2 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Fail ya da faillerin ortaya çıkarılmasının ardından etkin bir hukuki süreç işletilerek adaletin yerini bulması için mücadele sürecek.