Sokakta Kalma Riski İle Yaşamayacağız

LGBİTQ+ Meclisleri'nin "barınma sorunu"yla ilgili açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

Pandeminin üzerimizde yarattığı ekonomik hasar ve kaygılar ile AKP iktidarının vasıfsız ekonomik adımları öyle bir raddeye geldi ki ya sokakta kalıyoruz ya da sokakta kalma tehlikesiyle hayatlarımıza devam etmeye çalışıyoruz.
İki yıl boyunca vatandaşlardan evde kalmaları istendi. AKP bu süreçte etkili bir ekonomik destek sağlamak bir yana,dalga geçercesine vatandaşla IBAN paylaşarak yardım toplamaya kalktı.

Şimdi ise üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesiyle beraber denetlenmeyen kira miktarları ve kapasitesi yetersiz olan KYK yurtları sebebiyle öğrenciler barınamıyor. En temel haklardan biri olan barınma hakkı ihlal edilirken devlet bu sorunu çözmek için hiçbir adım atmıyor. Aksine, cumhurbaşkanı enflasyonla erimiş KYK bursunun miktarını ortaya atarak "Elinize dilinize dursun" diyebiliyor. Barınma hakkı korunmayan öğrencilerin durumunun abartıldığını iddia ediyor.

Barınma sorunu Türkiye'de herkesin, öğrencilerin ve elbette ki biz LGBTİQ+ların ortak sorunudur. Şu an Türkiye'nin dört bir yanında kira miktarları karşılanamayacak durumdayken Cumhurbaşkanı evsiz kalan öğrencilerin ihtiyacını karşılamak yerine inşaat şirketlerine kiralık ev inşa etmek için yardım yapılacağını söylüyor. Türkiye'nin dört bir yanında öğrenciler sokaklarda, parklarda yatarken kolluk kuvvetleri dalga geçercesine onlara "evlerine gitmelerini" söylüyor. Emlakçılar ve ev sahipleri ise bu durumdan faydalanıyor. Çoğu kiracı fahiş kira zamlarını evsiz kalma tehlikesiyle kabul etmek zorunda kalıyor. Ev sahipleri öğrenciye ayrı, ailelere ayrı fiyat belirleyebiliyor. Bu sorunlar nedeniyle farklı şehirlerde kazandıkları üniversitelerin kaydını dondurma kararı alan gençler var.

Bütün bunlarla beraber kira denetimi ve yeterli yurt yapmayan AKP iktidarı, var olan yurtlara ilişkin sorunları bile çözemiyor. KYK yurtlarının heteronormatif ikili cinsiyet sistemi dışına çıkmıyor olması da LGBTİQ+ öğrencileri mağduriyetle başbaşa bırakıyor. Biz barınma sorununu ve bu sorunu yaratanları tanıyoruz. Hayatımızın sığabileceği bir ev, başımızı sokabileceğimiz bir çatı yok! Öğrencilere dayatılan yoksulluğu, yurtsuzluğu ve evsizliği, fahiş kira ve özel yurt fiyatlarını, KYK yurtlarının yetersizliğini kabul etmiyoruz.
İktidar çözüm için derhal ev kiraları ve özel yurt ücretlerini denetlemek, KYK yurt kapasitelerini artırmak ve devletin elindeki sosyal tesisleri öğrencilerin kullanımına açmak zorundadır.