Bizi Ölüme Terk Edenleri Unutmayacağız Hesap Soracağız

Ülkede yaşanan depremle ilgili Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri'nin açıklamasını paylaşıyoruz.

***

1. Kadın cinayetleri kader olmadığı gibi bugün ülkede deprem sonrası yaşanan yıkım da kader değildir. Rant hevesi, talan merakı, hukuk tanımamazlığın ve para sevdasının sonucudur bu yıkım. Bu yıkımın esas sorumlusu siyasi iktidarın politikaları ve kendisidir.

2. Kadını korumayan devletin göçük altındaki insanını da kurtaramadığını görüyoruz. İnsanlık tırnaklarıyla kazıyarak bu süreci aşmakla baş başa kaldı.

3. Bu ölümler önlenebilirdi. İlk iki gün daha çok insanımız hayata tutunabilirdi. Siyasi iktidar her seferinde halka ne yapması gerektiğini anlatıyordu ya işte hepsi çökmüştür. Dördüncü günde dahi sesleri duyuldu ama kurtarılamadı çoğu. Tıpkı koruma isteyen ve korunmayan binlerce kadın gibi.

4. Sürekli halka ne yapması gerektiğini anlatan siyasi iktidar ve sözcüleri bu sefer de destek olmak isteyenleri engellemeye çalışmıştır. Tüm kamu imkanlarını seferber etmek yerine OHAL ilan etmeleri bunun içindi.

5. Her ne olursa olsun; yollar kapansa da, internet kesilse de “Devlet nerede?” sorusunun gizlenmesi mümkün değildir. Ölümlerin gizlenmesi mümkün değildir. Gitmeyen yardımların, durdurulan vinçlerin, tırların, olmayan çadırların, suyun, yemeğin gizlenmesi mümkün değildir.

6. Hiçbirini unutmayacağız. Bugünkü gibi yan yana olacağız. Örgütleneceğiz. Tüm bu yıkımlara sebep olanlardan kurtulduğumuzda tıpkı saatler sonra bir çocuğun aydınlığa kavuşmasına sevindiğimiz gibi sevineceğiz. O aydınlığa kavuşmayı tesadüflere bırakmayacağız.