Uzaklaştırma Kararını, Zorlama Hapsini, 6284'ü Uygula Kadını Yaşat!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun yayınladığı açıklamayı paylaşıyoruz.

***

Siyasi iktidar İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekildiğinden beri kamu görevlilerinin 6284’ün uygulanmasını aksattığını görüyoruz. Kadınlar uzaklaştırma kararına rağmen öldürülüyor. Ağustos ayında 16 yaşındaki Beyza Doğan 35 kere şikayet ettiği Selim Tekin tarafından öldürüldü. Failleri hâlâ yakalanmayan Ezgi Zerkin ve Hülya Şellavcı koruma kararına rağmen öldürüldü. Hülya Şellavcı, uzaklaştırma kararına uymayan fail için zorlama hapsi talep etti, zorlama hapsi kararı Hülya’nın ölümünden sonra verildi. Uzaklaştırma kararına rağmen gerekli önlemleri almayan kolluk da, zorlama hapsi kararını vermek için Hülya’nın ölümünü bekleyen hakim de bu ölümden sorumludur, yargılanmalıdır.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme hamlesi kadınların hak arayışını azaltmadı. Kadınlar haklarını biliyor, yaşamak için her şeyi yapıyor. Kamu görevlileri gerekeni yapmıyor, failler cesaret buluyor. Öyle cesaret buluyor ki Ayşe Korur cinayetinde olduğu gibi fail, olaydan sonra sosyal medyada “namusumu temizledim” paylaşımı yapabiliyor.

İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin azaldığını söylüyor, her fırsatta KADES’in reklamını yapıyor. Bunların gösterişten ibaret olduğunu uzaklaştırma kararına rağmen öldürülen kadınlarla görüyoruz. 6284 sayılı kanun kadına yönelik şiddete karşı önleyici tedbirler alan bir kanundur. Uzaklaştırma kararı yalnızca bir karar, bir kağıt parçasından ibaret değildir. Uzaklaştırma kararı verilen faillerin şiddete cesaret edememesini sağlamak kamu görevlilerinin sorumluluğudur.

Kadınlar göz göre göre ihmal sonucu ölürken, ihmali olan yetkililere soruşturma dahi açılmıyor. Kadın cinayetlerinin azaldığını söyleyen İçişleri Bakanlığı’na soruyoruz: Kamu görevlilerinin ihmali sonucu ölen kadınlara adalet sağlanması için ne yapıyorsunuz? Öldürülen bir kadının ardından kamu görevlileri ilk kez Serpil Erfındık davasıyla yargılanıyor. Yüzlerce kadın cinayetine karşılık tek bir dava örneği var. Serpil Erfındık koruma kararına rağmen öldürülmüştü. Anayasa Mahkemesi, 6284’ün ihlal edildiğine karar verdi ve polis, jandarma ve Aile Bakanlığı yetkililerine dava açıldı. Davayı takip ediyoruz, Serpil Erfındık davası emsaldir. 6284 her ihlal edildiğinde kamu görevlilerinin hakkında soruşturma açılmalıdır.

6284’ün kadınları koruması için kamu görevlilerinin yasayı etkin uygulaması şart. Bakanlardan hakimlere tüm yetkililerin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yönünde irade göstermesi şart. Bütünlüklü bir politika sunan İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanması ve eksiksiz uygulanması şart.

Biz çözümü biliyoruz. Yıllardır Türkiye’nin her yerinde, hayatın her alanında mücadele ediyoruz. Görevini yapmayarak kadınların öldürülmesine neden olan her bir yetkiliden öldürülen kadınların hesabını soracağız. Kadın cinayetlerini durduracağız.