Liseleri, Eğitimi, Geleceğimizi Özgürleştireceğiz!

Lise Kadın Meclisleri'nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için yayınladığı açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Hem okulda, hem evde, hem de sokakta türlü eşitsizliklere maruz kalıyoruz, kendi hayatımıza dair kararı kendimiz vermemize karışılıyor. Bunun yanında pandemiyle birlikte daha da dezavantajlı konuma geldik. Bir buçuk sene boyunca evlere kapatıldık, ev içi şiddete maruz kalan birçok sıra arkadaşımız oldu.

Sözde her çocuğun hakkı olan eğitim hakkımızdan olduk. Hayatımızın geri kalanını da etkileyecek olan eğitim hayatımızda bir buçuk senelik, geri dönüşü olmayan bir kayıp oldu. Her birimizin uzaktan derslere bağlanabileceği bir elektronik cihaza, sağlam bir internet bağlantısına erişimi var mı diye düşünen olmadı. Her öğrencinin eşit şekilde yararlanabildiği, nitelikli ve özgür düşünce ortamının sağlandığı bir eğitim hayatı en temel hakkımız.

Pandeminin öncesinden beri ezbere dayalı, sorgulatmaktan uzak, niteliksiz ve güya parasız eğitim adı altında sunulan eğitim sistemi içerisindeyiz. Bize ne 4 yıl boyunca aldığımız eğitimin yeterliliği, ne de bizi yarış atı gibi koşturmaya ve sıra arkadaşlarımıza karşı rakip gözüyle bakmaya mecbur bırakan üniversite sınavı sonucunda istediğimiz yüksek eğitimi alma, sonrasında da bir meslek edinme imkanı garanti ediliyor.

Bu ortam, imkanı olan %1’i umudu yurtdışına beslemeye, geriye kalan %99’u hayallerinden vazgeçmeye zorluyor. Bu sistem, attığımız her bir adımı belirsiz bir geleceğe doğru umutsuzca atmaya zorluyor. Öbür taraftan biz gençlere “Sizler geleceğimizsiniz.” deniyor.

Biz bu belirsizlikler üzerine bir gelecek kurmak zorunda değiliz. Biz okuduğumuz her yılın, verdiğimiz her emeğin karşılığını almak istiyoruz. Hem okullarımızda hem sokakta eşit ve özgür olmak istiyoruz.

Aylar önce biz bu yola “Şiddetin yaşı yoksa mücadelenin de yaşı yoktur” diyerek çıktık. Şimdi de “Liseleri, eğitimi, geleceğimizi özgürleştireceğiz!” diyerek yola devam ediyoruz. Liseli kadınlar olarak tüm yıldırma çabalarına rağmen kadınların, LGBTİQ+’ların ve tüm toplumun kurtuluşu için, öznesi olduğumuz alanda örgütlü mücadelemize devam ediyoruz. 25 -28 Kasım tarihleri arasında “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” için Türkiye’nin dört bir yanında ve Almanya’da meydanlarda olacağız. Tüm liseli kadınları ve LGBTİQ+’ları bizimle birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Liseleri, eğitimi, geleceğimizi özgürleştireceğiz!