Kadınlar Meydanlardan Haykırdı "Hükümet İstifa"

Depremin yıkıcılığı, siyasi iktidarın insanları ölüme terk etmesi, deprem günlerinde bile şiddet tehlikesi ile yaşayan kadınlar… Böylesi bir atmosferde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü karşıladık.

6 Şubat günü yaşanan deprem ile müteahhitlerin yaptığı kağıttan evler yüzünden binlerce insan hayatını kaybetti. 1 aydır hepimizin gözü, kulağı, aklı yaşanan deprem sonrası ülkede gerçekleşen yıkımda. Biliyoruz ki depremde ölmek de, kadın cinayetleri de kader değil. Enkazsız şehirleri inşa etmek mümkün. Bu yüzden bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nü “Depremde Ölümü de Kadın Cinayetlerini de Durduracağız” diyerek karşıladık.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak bu yıl İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla ortak eylem gerçekleştirdik. Kadıköy Beşiktaş İskelesi’ne “Hükümet İstifa” sloganlarımızla yürüdük. Stadlarda, meydanlarda yükselen “Hükümet İstifa” sesini bu sefer Kadıköy sokaklarında yürüyüş yapan biz kadınlar haykırdık. Ülkedeki halkları, kadınları ölüm siyasetine mahkum eden siyasi iktidara “istifa” çağrısı yapmak en meşru hakkımızdır. Bu ses her yerden yükselmeye devam edecek.

Hükümeti istifaya çağırmak, yürüyüş ve eylem esnasında bunun sloganını atmak anayasal hakkımızdır. Türkiye’de anayasal hakkını kullanarak protestolar gerçekleştirmek her daim çok kolay olmuyor. Otoriter siyasi iktidar tüm mekanizmaları ile mücadele edenleri engellemeye çalışıyor. İstanbul Kadın Meclisi üyelerimiz demokratik haklarını kullanarak bu sloganı hep bir ağızdan dile getirebildiler. Ankara Kadın Meclisi üyelerimiz ise eylem esnasında “Hükümet İstifa” sloganını attıkları anda yaka paça gözaltına alındılar. İstanbul’da hak olan, Ankara’da yasak olamaz. Herkes anayasaya bağlı olarak hareket etmek zorunda. Aynı gün Amedspor oyuncuları sahada ırkçı saldırılar ile karşılaştı ve polis bu saldırıları sadece izledi. Ankara’da kadınları gözaltına alanlar, stadlara yaralayıcı unsur taşıyan aletlerin girmesine izin veriyor ve alenen gözleri önünde o aletler kullanılırken müdahale etmiyor. Kolluk kuvvetlerinin bu keyfi uygulamalarını görüyor ve kanunen suç işlediklerini biliyoruz. Bu keyfiliğin hesabını soracağız. Tüm bu hukuksuzlukları gören toplumla birlikte siyasi iktidarı göndereceğiz. Kendileri istifa etmeseler bile gidişleri yakındır…

Dünya Kadınlar Günü eylemlerimiz çeşitli illerde de yapıldı. Bu zor günlerde, tüm zorluklara rağmen bir araya gelen kadınlar bulundukları illerde de “Hükümet İstifa” sloganını atıyor. Depremi yaşayan ve zorlu günlerden geçen Adana Kadın Meclisi üyelerimiz bu yıl yine meydana çıktılar. 5 Mart günü İstanbul, Ankara, Adana dışında İzmir ve Manisa’da meydanlarda sözümüzü söyledik. 8 Mart günü ise Eskişehir, Çorum, Bursa ve Gebze’de de eylemlerimiz oldu. Mardin ve Hakkari üyelerimiz bir araya gelerek açıklama yaptılar. Siyasi iktidarın yarattığı yıkıma rağmen yaşadıklarımızın hesabını sormak için politik sözümüzü meydanlara taşıyan üyelerimiz mücadeleden vazgeçmiyor.

Seçimden önceki son 8 Mart’ı geride bıraktık. Bu yıl ülkeyi enkaza çevirenlerle mücadele ederek girdik Dünya Kadınlar Günü’ne. Şimdi bu ülkedeki halklara ve tüm ezilenlere yaşattıklarının hesabını soracağız. Çok yakın bir tarihte seçim gelmiş olacak. AKP-MHP iktidarı son günlerini yaşıyorlar. Kadın düşmanlarını göndereceğiz.

Dünya Kadınlar Günü eylemlerimiz ile tüm kararlılığımızı meydanlarda gösterdik. Bu siyasi iktidarı göndermeden bizlere kurtuluş yok. Mücadele ile dolu günler bizleri bekliyor. Tüm kadınları ve LGBTİQ+’ları mücadelemizi büyütmek, bu siyasi iktidarı göndermek için Kadın Meclisleri’nde buluşmaya davet ediyoruz.