Yıldızlı Femina Dünyada Her Yerde

Yılın her gününde örgütlü mücadelemizle meydanlarda, işyerlerinde, okullarda, adliyelerde, sokaktayız. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde de meydanları bir arada olduğumuz yüzlerce kadın ile doldurduk. Onlarca ilde kadınlar hep bir ağızdan “Asla yalnız yürümeyeceksin!” diyerek eylemlerde yerlerini aldı.

Meydanları dolduran kadınlar var olan sorunları dile getirdiler. İşsizlikten işten atılmalara, lüks tüketim ürünü sayılan ped, tampon gibi temel ihtiyaçlardan nafakaya kadar eşitsizliği perçinleyenlere ve sömürü düzenine böylesi bir gidişatın değiştirilmesi için ses çıkardılar. Kolektif mücadele ile var olan sömürü düzenini değiştirmeye umudumuz olduğunu yineledik.

İl il gerçekleştirdiğimiz eylemlerde diğer kadın örgütleri ile ortak eylemler gerçekleştirerek mücadele içerisinde ortaklaşma deneyimlerinden birini daha yaşadık. Böylesi kolektif bir mücadelede eylemlerimiz önceki senelerde de deneyimlediğimiz gibi yine ülke sınırlarını aşarak uluslararası bir boyuta ulaştı. Kıbrıs’ta diğer kadın örgütleri ile ortak eylemde buluştuk. Bir süredir çalışmalarını yapan Almanya Kadın Meclisimiz katılabildiği yerlerde pankartlarıyla kortejlerini kurdu, bayrağımızı dalgalandırdı. İspanya’da ve İsviçre’de kadınlar, “bir kişiyiz, ne yapabiliriz ki” karamsarlığına kapılmadan eline dövizini alan nice kadınla tanışmak için eylemlere karıştı. Eşitlikçi feminizmin sembolü yıldızlı femina, dövizlerle ve bayraklarla her ülkede mücadelemizi buluşturan simge oldu.

Her gün örgütlenerek geliştirdiğimiz mücadelemizin ülke sınırlarını aşarak farklı ülkelerdeki kadınlar ile bütünleşmesi, çeşitli dillerde sloganlarımızın atılması erkek egemen sömürü düzeninin değiştirilmesine dair umudumuzu daha da güçlendiriyor. Çünkü biliyoruz ki kadınların eşitsizliğe dair mücadelesi, yalnızca ülkemizde değil dünyanın her yerinde yükselerek karşımıza çıkmakta. Bu mücadelede ülkeler arası etkileşim, eşitliğin önünde yer alan türlü engelleri aşmamız için adımlar atmamızı sağlayabilir. Bizler dünyanın her yerinde var olan eşitlik mücadelelerinin yanındayız. Umudumuzu hep birlikte cesarete dönüştürmek üzere dünyanın dört bir yanında örgütlenmeye devam edeceğiz.

Dünyanın hiçbir yerinde kadınlar ve LGBTİQ+’lar asla yalnız yürümeyecekler! Direnen kadınlar dünyada her yerde!