Adana Kadın Meclisi Nazik Sancar İçin Eylemdeydi

Adana Kadın Meclisi evli olduğu erkek tarafından öldürülen Nazik Sancar’ın yaşamını yitirdiği yerde bir eylem gerçekleştirdi. Ömer Sancar tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürülen Nazik Sancar için yapılan açıklamada kadınların en çok ateşli silahlarla öldürüldüğü vurgulandı. Ayrıca bireysel silahlanmaya karşı mücadele edilmesi gerektiğinin de altı çizildi.

Adana Kadın Meclisi açıklamasında arkadaşlarımız şu şekilde konuştu: “Bu ülkede kadınlar en çok ateşli silahla öldürülüyor. Failler internetten sipariş verip kolayca sahiplenebildikleri ateşli silahlarla bir kadının yaşamına kolayca son verebiliyor. Bu nedenle bireysel silahlanmaya karşı da mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ülkenin yetkilileri kadınları korumakla yükümlüyken bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çektiler. Bununla da kalmayıp İstanbul Sözleşmesi’nden çıktıktan sonra kadın cinayetlerinin azaldığını söylediler. Bu ülkede her gün kadın cinayeti olurken matematik hesabı derdine girenlere o sayıların her birinin bir yaşam olduğunu hatırlatmak isteriz. Kadınların kazanılmış haklarına yapılan her saldırı işte bu cinayeti işleyenlere, Nazik’leri, Emine’leri, Azra’ları öldürenlere cesaret veriyor. Bizler nazik Sancar için de mücadelemize devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu mücadelenin sonunda Türkiye’de ve dünyada kadınlar özgür yaşayacak. başka Nazik’ler olmayacak.”

Nazik Sancar 6 yıldır evli olduğu Ömer Sancar’dan şiddet gördüğü için evden ayrılmıştı. 5 gün önce Nazik’i barışmaya ikna etmek için eve götüren fail, cinayetin ardından “Çocuğumuz olmadığı için tartıştık” savunması yaptı. Adana Kadın Meclisi Nazik Sancar için adalet mücadelesini sürdürecek.