Iğdır'dan Afganistan'daki Kadınlara Destek

Kadın Meclisleri İstanbul’da Afganistan’daki kadınların yalnız olmadığını göstermek için Afganistan Konsolosluğu önüne mor çelenk bırakmıştı. Ardından İzmir, Iğdır ve Bursa’da da “Taliban ve destekçileri yeryüzünden silinecek. Kadınlar laiklikle yaşayacak” diyerek il meclisleri eylemlerini gerçekleştirdi.

Iğdır’da dört genç kadının ellerinde dövizleriyle Afganistan’daki kadınlar ve LGBTIQ+'lar için eylem yapıyor olması önemliydi. Kadın Meclisleri’nin sürekli yürüttüğü politik mücadeleyle artık Iğdır’da da Kadın Meclisi var. Mücadelenin sadece metropol kentlerde değil, her yerde yürütülebileceğini Kadın Meclisleri gösteriyor.

Bu yüzden sizlere biraz Iğdır Kadın Meclisimizden bahsetmek istiyoruz.

Iğdır Kadın Meclisi geçtiğimiz Şubat ayında kuruldu. Kadınlar mücadelenin gelişmesi ve ilerlemesi için il genelinde bildiri dağıttılar, toplantılar düzenlediler ve sosyal medyadan çağrı yaptılar. Nüfusu az olan, insanların çeşitli çekincelere sahip olduğu bir ilde eşit ve özgür bir yaşam için zor da olsa örgütlendiler. “Oralarda meclis mi kurulurmuş, eylem mi yapılırmış” önyargılarıyla çok uğraştılar ama pes etmediler. Daha önce İstanbul Sözleşmesi için de eylem yapan Iğdır Kadın Meclisi aynı zamanda Güner Çağraş ve Dilan Kok kadın cinayeti davalarını da takip ediyor.

Iğdır’da özellikle aile baskısı sebebiyle, yürüttüğümüz haklı mücadeleye katılmakta çekinen kadınlar olduğunu biliyoruz. Şunu söylemeliyiz ki; hakları için mücadele edenlerin yetkililer tarafından engellendiği bir toplumda çeşitli korkular ve çekincelerin olduğu bir gerçektir. Ancak türlü engellemelere rağmen mücadeleye katılmaktan geri durulmamalı. Çünkü ancak mücadeleyle bize tüm korku ve çekinceleri yaşatan sistemi değiştirebiliriz.

Bugün dört genç kadın olarak eylem yapan Iğdır Kadın Meclisi, yarın sürekli bir örgütlenme hedefi ile çok daha fazlasını yapabilir. Şimdilik 20 üyesi olan Iğdır Kadın Meclisi; kadınların ve LGBTİQ+’ların asla yalnız yürümemesi için sizleri de Meclis’e katılmaya çağırıyor.