Eşitlikçi Feminizm Sembolü İle Meydanlarda

“Feminizm eşitliğin mücadelesidir, eşitliği sağlamanın yolu ise tüm eşitsizliklere karşı mücadeleden geçer.” Bu fikirden hareketle yola çıkan eşitlikçi feminizm mücadelesi ilk kez 19 Haziran’da “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” mitinginde Kadın Meclisleri’nin yıldızlı femina logosu ile meydanlarda yerini aldı.

Enternasyonalist bir kavram olan eşitlikçi feminizm, tam da bu nedenle, tüm dünyada kadın kurtuluş mücadelesinin sembolleri olan femina ve mor renk ile, eşitlik mücadelesinin sembolü olan yıldızı birleştiren mor yıldızlı femina logosu ile yola çıktı. 5 kıtaya uzanan mücadeleyi temsil etmesi ile enternasyonel bir anlamı olan yıldızın 5 kolu, aynı zamanda özgül mücadele alanlarına eşit mesafeli olan birer uçtur. LGBTİQ+ Meclisi ile, İşçi Kadın Meclisleri ile, Üniversite Kadın Meclisleri ile, Lise Kadın Meclisleri ile kadın hareketinin mücadelesini buluşturan Kadın Meclisleri’nin, eşitlikçi feminizm mücadelesini yıldızlı femina ile sembolleştirmesi elbette tesadüf değil.

İlk kez meydanlara çıkan eşitlikçi feminizm logosunun Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri kortejinde büyük bir heyecanla karşılanması da işte bu yüzden. Çoğulculuğu ile öne çıkan 19 Haziran mitingi, tek tip olmayan, farklı feminizmlerin, kadınların kurtuluşu için farklı farklı yaklaşımların kendini ifade etmesine imkan tanıyan önemli bir adım oldu. Kadınların ve tüm toplumun kurtuluş mücadelesi olarak eşitliği savunanlar “Anayasayı, Yasayı, Sözleşmeyi Uygula” sloganı ile Kadın Meclisleri’nde eşitlikçi feminizm kavramıyla buluştu.

Yükselen kadının kurtuluş mücadelesinin tüm eşitsizliklere karşı kapsayıcı bir mücadele yürütmesini savunan eşitlikçi feminizm; kapitalizmin ürettiği devasa eşitsizliklerin yanından dolanarak, sadece kadınların kurtuluşunu sağlamanın mümkün olmadığını da net şekilde ortaya koyuyor. Sömürü ilişkilerini, doğaya tahakkümü, ulusal baskıları, emperyalist yağmacılığı, heteronormativiteyi, gerontokrasiyi ve türcülüğü yeryüzünden silip atmadan kadınların eşit ve özgür yaşaması mümkün olmadığı üzerine kuruyor kendini eşitlikçi feminizm kavramı.

Mitingde logosuyla yola çıkan eşitlikçi feminizmin mücadelesini, kadınların ve tüm toplumun kurtuluşu için daha ileriye taşıyacağız. Dosta güven, düşmana korku salan böylesine güçlü bir hareketi var edenler kuşkusuz eşitlikçi feminizm mücadelesinin bayrağını daha yukarı taşıyacaktır.