Şiddetin Bir Ömre Yansıması

Yeşim Bayram'ın bloğumuz için yazdığı yazıyı paylaşıyoruz.

***

Toplumsal sorunlar denildiğinde, sizce aklımıza neler geliyor? 

Kadına şiddet mi?

Hayvanlara eziyet mi?

Yoksa heteronormatif olmayan insanlara yönelik yapılan şiddet mi? Peki sizce şiddet sadece fiziksel mi? Yoksa bir bireye ya da topluma dayatılan psikolojik veya sözlü olarak yapılan hakaret, dışlama, ayrımcılık, kişinin hak ve hürriyetine yönelik bir saldırı da şiddet olarak sayılabilir mi?


Şimdi bir ailenizin olduğunu ve onlar tarafından sözlü ya da fiziksel olarak baskı gördüğünüzü dü?ünün.  Her fırsatta aile fertleri size baskı kuruyor. Şiddet mağduru okula  gidiyor ve ne yazık ki okulda da öğretmeni tarafından da psikolojik baskı görüyor ve bu düzen de böyle devam ediyor. Evleniyor yazık ki eşinden de şiddet görüyor,yani hayatının her döneminde aynı tanıdık duygulara maruz kalıyor ve artık kendini savunmuyor. Çünkü bu duygular ona çok tanıdık geliyor. Doğal olarak bilinçaltına  istemsizce işliyor ve ömür boyunca da bu travmalardan kurtulamıyor…


Bu olay örgüsünden alınacak ders ise;

Lütfen çocuklarınıza kendine değer vermeyi, kendini savunmayı öğretin, ezmeyin, ezdirmeyin ve ezilmemeyi öğretin! Ve unutmayın, siz ezdikçe etrafındaki insanlar tarafından daha  çok ezilecek ve kimseden artık saygı görmemeye başlayacak, bunu unutmayın.Şiddet şiddeti doğurur. Şiddet her yerde ve artık bu kara düzen son bulmalı.. Kimsenin kimseyi ezmesi hak değil! Bence artık şiddet eğiliminde bulunanlara cezai yaptırım uygulansın. Herkes sinirini öfkesini atacak başka bir aktivitite bulsun.

.

Sevgiyle huzurla kalın..


Yeşim Bayram