Kadınlar Hayatları İçin Mücadele Ediyor, Yetkililer Ne yapıyor?

2021 yılı kadın cinayeti verilerini açıkladık. 2021 yılında 280 kadın erkek şiddetiyle öldürüldü, 217 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Verilerimizde öne çıkan konulardan biri, 2021 yılında yalnızca bizim bildiğimiz kadarıyla 33 kadının polis/savcılık şikayeti ya da koruma kararı varken öldürülmesiydi. Kadınlar hayattayken, şiddete maruz kalıyorsa ya da şiddet tehlikesi altındalarsa kendilerini korumaları için yetkililere başvuruyor. Buna rağmen yetkililer görevlerini yerine getirmediği için, 6284 etkin uygulanmadığı için, şu an aramızda olabilecek 33 kadın erkek şiddetiyle öldürüldü. Bu veriyi paylaşırken kamuoyuna, öldürülen kadınların daha önce bir şikayeti olup olmadığına dair veriye haberlerden çok zor ulaşabildiğimizi de eklemek isteriz. Gerçek bunun çok üzerinde olsa gerek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 25 Kasım’da yaptığı açıklamada “Kamuoyunun dikkatini çekecek programlarla, etkinliklerle özellikle ihbar ve şikayet eğilimini arttırmayı başarmalı ve yeni olayların, yeni cinayetlerin önüne geçmeliyiz” demişti. Kadınlar ihbar ve şikayet etmelerine rağmen öldürülüyorlar. İçişleri Bakanlığı’nın asıl açıklaması gerekenler şunlar:
Kadınlar yetkililere başvurduklarında, faillerle ilgili hangi işlemler yapıldı?
Şiddet faili erkekler, kadınlar şikayetçi olduktan sonra neden serbestti?
Daha önce şiddet uygulayan faile şiddetin tekrarı durumunda daha etkin ve önleyici tedbirler, kadına da koruyucu tedbir uygulanması gerekirken neden uygulamadınız?
Şikayette bulunmasına ya da koruma kararı çıkmasına rağmen yaşanan 33 kadın cinayetini önleme görevini yerine getirmeyen yetkililere ne yapıldı?
Kadın cinayeti verilerini yayınlarken bile kadın cinayeti kavramını açıklamalarında kullanmayan, öldürülen kadınların ismini dahi açıklamayan İçişleri Bakanlığı, sorularımıza kamuoyu vicdanını rahatlatacak cevaplar vermeli.

Çok eski bir tarihe gitmemize gerek yok. Aralık ayında öldürülen, öldürülmeden önce fail hakkında şikayetçi olan Meryem Yılmaz’ı hatırlarız. Meryem, İstanbul’da bir parkta 15 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Failin 60 suçtan kaydı vardı. 60 suçtan kaydı olan bir fail, hakkında bir kadın şikayetçi olmasına rağmen neden serbestti bunu bilmiyoruz. 5 aylık hamileyken öldürülen Sezen Ünlü, boşanma aşamasında olduğu erkekler tarafından öldürülen Hanife Yenisu, Nursel Taşkın, eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürülen Necla Demirbaş, evli olduğu erkeğin evine zorla girerek öldürdüğü Arzu İlhan... Daha hikayelerini sayfalara sığdıramayacağımız nice kadın şikayetçi olmasına ya da koruma kararı çıkarmasına rağmen öldürüldü.Yetkililerin dönem dönem çıkıp tek bir ağızdan kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiklerini söylemesi gerçeği yansıtmıyor. Gerçek olan, bilgisine ulaşabildiğimiz en az 33 kadının yetkililere başvurduktan sonra yetkililerin ihmali sonucu öldürülmesidir.

Yine 2021’de Anayasa Mahkemesi, Türkiye’de ilk kez bir kadın cinayetinden devleti sorumlu tuttu. 2013 yılında boşandığı erkek tarafından öldürülen, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak müdahil olduğumuz Serpil Erfındık davasında, yeterli önleyici ve koruyucu tedbirler alınmadığı gerekçesiyle ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasına AYM karar verdi. Bu karar yıllardır süren mücadelemizin bir sonucudur. Diğer kadın cinayeti davalarında da ihmali olan her kamu görevlisinin de yargılanması için verilecek kararlara öncü olmalı. Kadın cinayetlerini durdurmak için olduğu gibi, görevlerini yerine getirmeyen yetkililere karşı da mücadelemiz sürecek.